Bezpieczny na drodze jesienią i zimą | Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
      Trudne warunki atmosferyczne wymuszają zmianę sposobu poruszania się po drogach. Nie wszyscy kierowcy potrafią się jednak do tej zmiany dostosować. Należy pamiętać, że jesienią i  zimą  jakiekolwiek opady atmosferyczne powodują, iż droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Naiwnie jest więc liczyć, że natychmiast uda nam się w miejscu zatrzymać samochód. Szybko zapadający zmrok, mgły, zaparowane szyby pojazdów czy śliska nawierzchnia sprzyjają stłuczkom i potrąceniom. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy, raz jako kierujący innym razem pieszy. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nieważne czy jedziemy czy idziemy pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak  robimy. Piesi w tym trudnym okresie szczególnie powinni uważać. Osoba niechroniona w zderzeniu   z pojazdem zawsze jest na pozycji straconej, odnosi najpoważniejsze obrażenia. Tym bardziej naganne jest wbieganie na jezdnię, nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd czy  przechodzenie i przebieganie przy palącym się czerwonym świetle, prowadzi to do wielu niepotrzebnych tragedii.

Dla kierujących:
  • obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasuj styl jazdy do zmian atmosferycznych,
  • zadbaj o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,
  • odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,
  • utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,
  • nie śpiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,
  • stosuj się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania,
  • bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa, z prawami fizyki nie wygrasz,
  • nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.
Dla pieszych:
  • korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych,
  • przed wejściem na jezdnię upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść,
  • nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nie wchodź nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód, jesteś mało widoczny,
  • poza miastem idź poboczem po lewej stronie drogi,
  • poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, trzeba mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Źródło: KMP w Łodzi

« sie